KURUM HAKKINDA KISA BİLGİLER

MÜDÜRKurumumuzda Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi İle Ceza ve Güvelik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzüğün 11. maddesinde belirlenen suç kapsamina giren hükümlü ve tutuklular barındırılır.

Cezaevi 50.000 m açik alan ve 30.000 m lik kapalı alan üzerine kurulmuştur.İhata duvarının dış kısmında Jandarma Karakol Komutanlığı Bölük Binası, Ziyaretçi Kabul ve 2 adet 10'ar dairelik lojman binası bulunmaktadır. Cezaevi 103 adet 3 kişilik, 61 adet tek kişilik odalardan oluşmuştur.Toplam kapasitesi 368 kişidir. 3 kişilik odalar 25 m alt ve 25 m üst olmak üzere toplam 50 m dir. 3 kişilik odaların havalandırmaları 50 m dir. Tek kisilik odalar 10 m den olusmus ve yan yana bulunan 2 ya da 3 oda ayni havalandırma bahçesini kullanmaktadır. Tek kişilik odaların havalandırmaları 42 ile 50 m arasında değişmektedir.

Cezaevimizde 1 adet çok amaçlı salon, 1 adet açık spor sahası, 8 adet iş atölyesi, 1 adet tam donanımlı servis olmak üzere mutfak, soğuk hava depoları, personel yemekhanesi, açık ve kapalı görüş mahalleri, avukat ziyaret mahalleri, mahkum kabul tahliye ve sevk yeri, görüşme odaları, kantin müdahale ekip odası merkez kontrol odası, kütüphane, revir, berberhane, terzihane, mescit, çamaşırhane, arama odaları, jeneratör odası, sığınaklar bulunmaktadır.

400 m alan üzerine kurulu ziyaretçi kabul kısmında kantin, cezaevinde üretilen ürünlerin sergilendiği stand, cezaevinden haberlerin yer aldığı duvar panosu bulunmaktadır. Ziyaretçilerin yakinlarina getirdiği eşyalar bu kısımda emanet eşya tarafından teslim alınmakta ve tutuklu ve hükümlülerce verilen eşyalar bu kısımda ziyaretçilere teslim edilmektedir.

Ziyaretçiler asker nezaretinde cezaevine giriş yapmaktadırlar. Duyarlı kapıdan geçen ziyaretçilerin elle fiziki aramaları yapılmaktadır. Cezaevinde eşya giriş-çıkışlarının kontrolü ve izinsiz eşyaların girişlerinin engellenmesi için bina girişte duyarlı kapı ve X-Ray cihazı bulunmaktadır. Ziyaretçi ve personelin eşyaları X-Ray cihazından geçirilir. Cihazdan geçen eşyalar kontrol edilerek sahiplerine teslim edilir. Cezaevi personeli de duyarlı kapıdan geçince elle fiziki aramaları yapılmaktadır. Bina girişte görevli personel görevinin sorumluluğunun bilincinde hareket etmektedir.

Cezaevinde sağlık hizmetleri doktor, diş doktoru, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve sağlık memuru tarafından verilmektedir. Hastaların yararlanması için 8'er kişilik 2 adet yataklı revir bulunmaktadır. Sağlık problemi yasayan tutuklu ve hükümlüler dilekçe ile revire çıkma isteklerini bildirir. İnfaz ve Koruma Memuru nezaretinde revire çıkartılan tutuklu ve hükümlünün muayenesi ilgili birim tarafından yapılır. Sağlık problemleri nedeniyle düzenli kontrolleri yapılması gereken tutuklu ve hükümlüler ilgili birim tarafından titizlikle takip edilmektedir.

Cezaevinde personel, tutuklu ve hükümlüler için yemek ihtiyacı Kurumumuz mutfağinda hazırlanmaktadır. Personel yemeğini yemekhane kısmında yemektedir. Tutuklu ve hükümlülere dağıtılmak üzere yemekler, yemek arabasıyla bloklara, bloklardan ise İnfaz ve Koruma memuru nezaretinde odalara dağıtılmaktadır. Sağlık nedenleriyle diyet yapan tutuklu ve hükümlülere diyetlerine uygun yemek dağıtımı yapılmaktadır.

Cezaevi Kantininde tutuklu ve hükümlülere geniş bir ürün yelpazesi sunulmaktadır. Kantinde meyve ve sebze bulunmaktadır. Tutuklu ve hükümlülerce kantin fiyat listelerinden hazırlanan kantin istek dilekçesindeki malzemeler memurlarca hazırlanır. Tutuklu ve hükümlülerin haftalık 200 YTL karşılığı alışveriş hakki bulunmaktadır. Kantinden yapılan alışverişlerde sadece cezaevi kantininde geçerli olan kredi kartı kullanılmaktadır. Hazırlanan malzemeler memurlar tarafından fatura ile karsılaştırılarak imza karşılığı odalara teslim edilir.

Cezaevinde günlük ulusal gazetelerin dağıtımı yapılmaktadır. Görevli memur odalara gazete dağıtımı yapmaktadır

Tutuklu ve hükümlülere gelen veya yakınlarına göndermek istedikleri mektuplar mektup okuma komisyonunca incelenerek uygun bulunanlar teslim edilir. Süreli ve süresiz yayınların incelenerek uygun bulunanların kabulünün yapıldığı yayın seçici kurulu yasak yayınların cezaevine girişini engellemektedir. Kontrolü yapılan mektup ve yayınlar görevli memur tarafından tutuklu ve hükümlülere odalarında teslim edilir ve gönderecekleri mektuplar alınır.

Cezaevi Müdürü Başkanlığında toplanan Cezaevi Disiplin Kurulu tutuklu ve hükümlülerin durumlarını değerlendirerek gerekli kararları vermektedir.


Oda seçici kurulu, oda değişikliği isteklerini değerlendirerek uygun görülen oda değişikliklerine karar verir.

Seçici komisyon, sosyal ve sportif faaliyetlere katılacak tutuklu ve hükümlüleri belirler ve gruplandırır.

Tutuklu ve hükümlü yakınları haftada 1 saat kapalı görüş, her ayin ilk haftası 1 saat açık görüş, resmi ve dini bayramlarda açık görüş, uygun görülmesi halinde dilekçeli görüş haklarına sahiptir. Kapalı görüşte fiziksel temas imkânı bulunmamaktadır. Açık görüşlere İnfaz ve Koruma Memurları ile Jandarma nezaret etmektedir. Tutuklu ve hükümlülerin her hafta belirlenen gün ve saatte 10 dakika telefonla görüşme yapabilme hakki vardır.

Cezaevinde tutuklu ve hükümlüler ile personelin yararlanabileceği geniş kapasiteli kütüphane ve okuma salonu bulunmaktadır. Kütüphanede günlük gazeteleri ve kitap okuma imkânı mevcuttur. Seçici komisyon tarafından belirlenen tutuklu ve hükümlü grupları her hafta kütüphane ve okuma salonundan yararlanabilmekte, kapalı ve çim sahada spor yapmakta, grubuyla sohbet edebilmekte ve atölyelerden yararlanabilmektedir. Hükümlü ve tutuklularin bos zamanlarini üretken geçirebilmeleri için tek kisilik odalarin üzerinde genis kapasiteli, çok kullanimli is atölyeleri mevcuttur. Bu atölyeler; Agaç Isleri Atölyesi, Kilim atölyesi, Çini atölyesi, Resim atölyesi, Bakir atölyesinden olusmaktadir. Tutuklu ve hükümlüler bu atölyelerde el becerisi kazanirken; kendini ifade edebilme yeteneklerini gelistirmektedirler.

Cezaevinin çagdas fiziki kosullari, uzman personel ve donanimli yöneticilerle, hükümlü ve tutuklular bu atölyelerde zamanlarini degerlendirebilecek etkinlikleri yerine getirebilmektedirler. Ceza Infaz Kurumlarinda bulunan hükümlü ve tutuklularin sorunlari arasinda yer alan; kisiler arasi iliskilerde ortaya çikan sorunlarla, kisisel ve sosyal alan olusmasindaki sorunlar ve zamanin degerlendirilememesi gibi sorunlara Edirne F Tipi Kapali Cezaevinde çagdas anlamda çözümler getirilmistir.

Kurum ögretmenleri tarafindan okuma yazma bilmeyen yâda ilkokuldan terk eden hükümlülerin egitimleri gerçeklestirilmekte, Ayrica, Açik Ilkögretim, Açik Lise, AçikÖgretim Fakültesi kayit ve takip islemleri ile yardimci kurslar verilmektedir.

Edirne F Tipi Kapali Cezaevi'nde ULU ÖNDER Mustafa Kemal ATATÜRK' ün :

-“ EFENDILER CEZAEVLERI SORUNU ÇOK ÖNEMLIDIR. KISISEL ÖZGÜRLÜGÜ KISITLANAN VATAN EVLADININ CEZA SÜRESI SONUNDA TOPLUMA YARARLI OLACAK BIR VATAN EVLADI OLARAK YETISTIRILMESI GEREKLIDIR”...

Mesajinin bilincinde hürriyeti baglayici cezanin infazindaki temel amaçlarin en önemlisi olan hükümlünün iyileştirme çalismalari sonucu topluma yeniden kazandirmaya çalismaktadir. Edirne F Tipi Kapali Cezaevi Personeli yasalarin ve cezaevinin imkanlari ölçüsünde tutuklu ve hükümlülere her hangi bir ayrim yapmadan insana yakisir uygulamalara özen göstermekte yasal haklarini kullanmalarini saglamaktadir. Anayasa ve kisisel haklara gerekli saygi ve özen gösterilmektedir.

© EDİRNE F TİPİ YÜKSEK GÜVENLİKLİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU MÜDÜRLÜĞÜ 2000-2013

Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2012 Tüm Hakları Saklıdır.
[Son Güncellenme Tarihi - 27.03.2015 ] - Webmaster : BİLGİ İŞLEM (EDİRNE F.CİK.)
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.